Listopad 29, 2016 | Dieta

Jedzenie przed treningiem? Co jeść warto i kiedy?

Jeśli walczysz o zdrowie i lepszy wygląd, na pewno stawiasz na regularność odżywiania, zoptymalizowanie porcji dań, a także wybór wartościowych produktów. Na pewno nie wychodzisz z domu bez śniadania, prawda? Ale czy wiesz jak ważny dla Ciebie i twojego zdrowia jest posiłek przed treningiem?

Posiłek spożywany bezpośrednio przed przystąpieniem do ćwiczeń wpływa znacząco na przebieg całego treningu. Z czego powinien się składać, aby uzupełnić maksymalnie zasoby energii i pobudzić nas do działania? Właśnie o tym, jako Twoi trenerzy, chcemy Ci dziś powiedzieć. Gotowa?

 

Zasady

Czas, jaki musi upłynąć pomiędzy posiłkiem przedtreningowym a rozpoczęciem aktywności fizycznej, jest zależny od wielu czynników. Największe znaczenie ma objętość i wartość kaloryczna spożywanego dania. Jeżeli zdecydujesz się zjeść dużą porcję, przerwa pomiędzy konsumpcją a wysiłkiem powinna wynosić od 1,5h  do 2h. Na lżejszą przekąskę możesz sobie pozwolić na godzinę przed. Priorytet przy wyborze i przygotowaniu dania powinno stanowić ustalenie jego składu oraz objętości w taki sposób, aby pomógł Ci zrealizować obrane cele treningowe.

 

Trening redukcyjny

Jeżeli zamierzeniem Twojego treningu jest redukcja tkanki tłuszczowej, to posiłek, który spożyjesz przed treningiem, powinien być ubogi w węglowodany. W przeciwnym razie organizm będzie pobierał energię nie ze zgromadzonych rezerw, lecz ze spożytych przed chwilą cukrów. Takie błędne postępowanie spowoduje mniejszą utratę tkanki tłuszczowej, na której w głównej mierze Ci zależy. Ewentualnie możesz sięgnąć po węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, z których energia będzie uwalniania w równomiernym tempie i przez dłuższy czas. Podczas komponowania posiłku przedtreningowego koniecznie pamiętaj, żeby dostarczyć organizmowi dużo białka i tłuszczy nienasyconych. Wybierz dobrej jakości mięsa, sery i ryby, które zawierają mnóstwo protein oraz dodatkowo ochronią mięśnie przed katabolizmem, czyli rozpadem. Korzyści podczas treningu redukcyjnego dostarczą także zdrowe tłuszcze obecne w orzechach, pestkach, nasionach czy właśnie rybach. Dzięki ich pomocy spożyte węglowodany będą się wchłaniać dłużej, a Ty efektywniej spalisz tłuszcz.

 

Trening budulcowy

W przypadku, gdy zależy Ci na zbudowaniu masy mięśniowej, musisz dostarczyć organizmowi znaczącą ilość węglowodanów. Wartościowość posiłku zapewnią białka oraz niewielka ilość tłuszczu. Twój posiłek przedtreningowy powinien składać się z ryżu lub kaszy, połączonych z różnego rodzaju warzywami, zawierającymi błonnik, minerały i witaminy. Posiłek przedtreningowy budulcowy powinien opierać się na produktach będących dobrym nośnikiem energii. Głównie powinieneś zaopatrzyć swój organizm w białko, którego źródłem jest drób oraz czerwone mięso. Nie unikaj w tym przypadku również zdrowych tłuszczy – przyśpieszą regenerację i pomogą w nabraniu masy mięśniowej. Trening o dużej intensywności wykorzysta większą część energii z zawartych w spożytym posiłku składników, dlatego nie martw się jego wysoką kalorycznością.

 

Wskazówka!

W celu dodatkowego zabezpieczenia mięśni na około 30 minut przed przystąpieniem do treningu możesz dodatkowo odżywić ciało szejkiem z szybko wchłanialnego białka, które serwujemy w Tonezone Coffee & Juice Bar. 

 

Masz pytania? Napisz do nas:
[email protected]

Odbierz zaproszenie