Luty 16, 2017 | Trening

DLA KOGO JEST JOGA?

W popkulturze utarło się przekonanie, że joga wiąże się bardziej z lenistwem niż treningiem. Obiegowa opinia jakoby była to aktywność skierowana głównie do kobiet zniechęca do zapoznania się z tą indyjską sztuką. Z mitami, w które przez lata obrosła joga rozprawia się raz na zawsze Zuzanna Masa – trener Tonezone!

Na zajęciach jogi wszyscy, niezależnie od wieku, płci czy stażu treningowego, odnajdą coś dla siebie. Każdy, kto ma ochotę poprawić swoją kondycję i ogólną formę, a przy tym zrelaksować swoje ciało i umysł, powinien zapoznać się z tą formą treningu. Joga ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, co da się dostrzec, chociażby pytając początkujących o ich motywację do ćwiczeń. Najczęstszym powodem rozpoczęcia przygody z jogą jest ból pleców. Bóle kręgosłupa można nazwać chorobą cywilizacyjną. Zazwyczaj kobiety mają problemy z odcinkiem lędźwiowym, mężczyźni z piersiowym – coraz powszechniejszy problem przyczynia się do rosnącej popularności jogi. To często popycha nas na salę treningową, gdzie podczas zajęć możemy wzmocnić swoje ciało.

Właśnie to uniwersalne zastosowanie tej indyjskiej sztuki sprawia, że wbrew mitom joga NIE jest aktywnością tylko dla kobiet! Mężczyźni, którzy przychodzą na zajęcia szybko przekonują się, że ten ,,lekki” trening stawia naprawdę spore wyzwania, którym sprostanie przynosi czystą satysfakcję. Niektóre pozycje bywają początkowo ciężkie do ułożenia, a osiągnięcie poziomu, który pozwala na sprawne wykonywanie kolejnych asan dostarcza wiele radości. Zazwyczaj to kobiety są bardziej rozciągnięte niż mężczyźni, co sprawia że bywa im łatwiej z niektórymi pozycjami wymagającymi elastyczności, mężczyznom natomiast swobodniej odnaleźć się w asanach, w których wymagana jest siła mięśni. Oznacza to, że w jodze doświadczyć możemy nie tylko ruchów kobiecych. Głównymi twórcami tej sztuki byli mężczyźni – więc nie może być skierowana wyłącznie do kobiet!

Zajęcia stawiają przed ćwiczącymi szereg zróżnicowanych wyzwań – podczas praktyki jogi wprowadzam również elementy dynamiczne oraz wymagające sprawności i utrzymania balansu ciała. Stanowią one idealną odskocznię po ćwiczeniach, w których ruch jest bardziej statyczny i większą uwagę przykłada się do poprawnego ułożenia ciała oraz dopasowania oddechu. To wszystko składa się na niezwykle duże zróżnicowanie zajęć, co gwarantuje, że każdy w treningu jogi znajdzie coś dla siebie!

Zapraszam do wspólnego praktykowania jogi!

Odbierz zaproszenie