sierpień 25, 2017 | Motywacja, Trening

SIŁA DŹWIĘKU – TRENING Z MUZYKĄ

Wchodzisz na salę fitness, rozglądasz się, widzisz inne osoby, które tak jak Ty przygotowują się do zajęć, rozkładasz sprzęt, matę, kładziesz ręcznik i butelkę z wodą. Masz w głowie świadomość, że przez najbliższe minuty będziesz walczyć o lepszą wersję siebie, że każda chwila spędzona w tym miejscu pozwoli uzdrowić Twoje ciało, a każde ćwiczenie, każdy ruch musisz wykonać w maksymalnym skupieniu i zaangażowaniu. Jest „coś”, co pomoże Ci zrealizować ten plan w stu procentach, „coś”, co Tobie wydaje się tylko tłem zajęć, ale nie zwracasz uwagi, jak wpływa na Twoje nastawienie i sukces. To muzyka, a raczej MUZYKA! O sile dźwięków mówi Tomasz Mrozowicz – trener Tonezone.

Muzyka jest jednym z najważniejszych elementów zajęć fitness. Dobrze dobrana mobilizuje, pozwala pokonać własne słabości, w zależności od rodzaju treningu – ożywia lub uspakaja uczestników, nadaje ruchowi rytm, narzuca określone tempo oraz wyznacza liczbę powtórzeń. Muzyka wpływa na emocje, pozwala rozładować stres i odprężyć umysł. Wystarczy wyobrazić sobie trening bez jakiejkolwiek muzyki. Zrób sto przysiadów, pięćdziesiąt wykroków i trzydzieści pompek, a wyda Ci się, że zrobiłeś dwa razy tyle, dwa razy dłużej i przy dwa razy większym zmęczeniu.

To, co ważne w muzyce fitnessowej to tempo. Jego miarą jest ilość bitów w jednej minucie utworu (ang. beats per minutes – bpm). Podczas aerobiku wartość tego wskaźnika waha się od 90 do 165 bpm w zależności od rodzaju zajęć, poziomu zaawansowania grupy czy specyfiki treningu. Dobór muzyki zależy od efektu treningu, jaki chcemy osiągnąć. Innej muzyki będzie wymagał trening, którego celem jest rozciągnięcie mięśni (Streching, Joga), innej zajęcia wzmacniające (Tone Pump, Trening obwodowy), a jeszcze innej formy kondycyjne (Spinning, HIIT, Boot Camp). Zajęcia na sali Body & Mind odbywają się przy spokojnej, relaksującej muzyce, często bez wyraźnego bitu. Takie dźwięki mają na celu wprowadzić spokój, harmonię i odprężenie. Zajęcia kondycyjne wymagają szybszego tempa, powyżej 135 bpm, które będzie mobilizować do szybkiego wykonania ruchu, ożywiać, nadawać ćwiczeniom odpowiedni charakter. Grupa zajęć wzmacniających odbywa się przy utworach, których tempo mieści się w granicach 120–130 bpm. Podczas tych ćwiczeń najważniejsza jest technika wykonania. Szybsza muzyka uniemożliwia dokładne napięcie poszczególnych mięśni. Ważne, aby bit muzyki był na tyle wyraźny, by uczestnicy sami mogli usłyszeć, kiedy będzie mocniejsza część treningu, a kiedy będzie chwilka odpoczynku. Muzyka przeznaczona do zajęć Basic, Technical Spinning czy treningu Bike & Shape musi nadawać zmienne tempo, a utwory szybkie i wolne są ułożone naprzemiennie. Zajęcia Fun Bike dają dodatkowo możliwość pokazania indywidualnego stylu i preferencji instruktora. Klubowicze mogą ćwiczyć do kawałków dyskotekowych, hiphopowych czy rockowych, przemieszczać się w czasie, poruszając się w rytmach z lat 60., 80. czy 90.

Muzyka jest najlepszym pomocnikiem trenera fitness, wpływa na atmosferę i magię zajęć. Pozwala zmienić zwykłą salę w miejsce, gdzie nie czujesz zmęczenia ani bólu, gdzie czas mija dużo szybciej i gdzie chcesz wracać jak najczęściej, i to z uśmiechem na ustach.

Odbierz zaproszenie