Rozciaganie
styczeń 26, 2017 | Trening

CZY ROZCIĄGANIE JEST POTRZEBNE?

Rozciąganie jest często niedocenianą i deprecjonowaną częścią treningu. Tymczasem stretching to niezwykle istotny element procesu treningowego, którego pominąć nie wolno. Z zastrzeżeniem, że po bardzo intensywnym wysiłku lepiej poczekać z jego wykonaniem parę godzin, a nawet przełożyć na następny dzień. O tym, jak ważne jest rozciąganie, opowiada Daria Kuza, Fitness Coordinator Tonezone, która zjadła zęby na długich biegach oraz treningach. Czy stretching w ogóle jest potrzebny?!

W związku z tym, że mamy w Tonezone zajęcia w całości poświęcone stretchingowi, odpowiedź nie mogłaby być inna – Tak, rozciąganie jest niesłychanie potrzebne! Samą istotą takich zajęć jest przyspieszenie regeneracji mięśnia, który przy treningu doznaje systematycznych spięć. Po kilkudziesięciu minutach ciągłych bodźców nasz organizm jest wyraźnie zmęczony, a mięśnie są w stanie ciągłego skurczu. Ćwiczenia zaimplementowane w zajęciach mają na celu go rozluźnić i pozwalają szybciej ukrwić ciało. Dzięki temu do mięśnia sprawniej docierają substancje, które pozwalają na naprawę mikrouszkodzeń powstałych podczas wysiłku. Stretching pozwala doprowadzić mięśnie do stanu, w którym znów mogą poprawnie funkcjonować!

Mięśnie, które nie zostaną odpowiednio rozluźnione po treningu, mogą także skutkować poważniejszymi konsekwencjami. Przykładowo, jeśli po długim biegu nie poświęcicie odpowiedniej ilości czasu na rozciąganie mięśnia czworogłowego uda, to mogą pojawić się problemy z rzepką oraz wiążące się z tym zwyrodnienia postawy, w których ciało przechylać się będzie do przodu. Stretching wpływa nie tylko na regenerację, ale pozwala także uniknąć dysfunkcji wynikających ze zbyt dużego, długotrwałego napięcia mięśniowego.

Niestety, o rozciąganiu krąży bardzo wiele mitów, na które natknąć się można nie tylko w Internecie, ale również na niektórych siłowniach! Najpowszechniej powtarzanym jest propagowanie rozciągania jako dobrej formy rozgrzewki. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Zaprawa przedtreningowa powinna pobudzić ciało do ruchu w kierunku, w którym będziemy dany mięsień bądź staw poruszać. Musimy przygotować organizm do nadchodzących obciążeń tak, by nagły wysiłek nie okazał się dla niego zbyt wielkim szokiem! Jeśli natomiast odwrócimy kolejność i zamiast ćwiczeń rozgrzewających zastosujemy rozciągające, sprawimy, że mięsień i stawy pracować będą zbyt gładko, nie stawiając należytego oporu, co może narazić trenującego na kontuzję. Wybierając się na miejski maraton, powinniśmy przygotować ciało na inne ruchy niż kierując się na jogging w lesie. Dlatego tak ważna jest odpowiednio przeprowadzona rozgrzewka, w skład której nie wchodzi tradycyjnie pojęte rozciąganie! Podsumowując, rozgrzanie stawu, pobudzenie całego ciała, skręty czy dynamiczne podskoki są zdecydowanie na tak, natomiast rozciągnięcie zostawmy na czas po treningu, aby ulżyć zmęczonym mięśniom.

Zapamiętaj! Stretching to obowiązkowy element procesu treningowego. Po bardzo ciężkim i ciężkim treningu odczekaj jednak kilka bądź kilkanaście godzin zanim przystąpisz do rozluźniania mięśni. Nie obawiaj się pytać o rozciąganie po aktywności fizycznej swojego trenera 🙂

 

Odbierz zaproszenie